Sunday, 23 October 2011
Nädalavahetus Perthis
Monday, 17 October 2011
Quairading II
Küsitakse mis meie nimed on. Vastame Erle ja Merle. Kuidas..? Öörli ja Möörli. Ei-ei… Erle ja Merle. Öörli ja Möörli? Olgu las jääb. Seega enamike kohalike jaoks oleme Öörli ja Möörli. Mõni tublim ütleb peaaegu õigesti, aga peame leppima, et siin ei kõla meie nimed just kõige kaunimalt. Küsimust oma päritolu kohta oleme samuti liiga palju kuulnud. Ütleme Eestist. Westonia? No-no-no… Estonia. Ja seejärel peame selgitama, kus Eesti asub, kuidas nii väike riik üldse hakkama saab, millega seal tegeletakse ja mida süüakse. Õnneks on Quairading nii väike koht (umbes 1200 elanikku), et varsti on kõik kohalikud need kohustuslikud küsimused ära küsinud ja me ei pea mõnda aega oma nimede või päritolu kohta aru andma.
Töö siin ei ole just raketiteadus. Tuleb klient, küsib oma joogi, saab oma joogi ja on õnnelik. Muidugi ei saa me alati aru, mida küsitakse. Vahel nad kasutavad veidrat slängi, mida on raske mõista. Kuid hakkame ka sellega juba harjuma ja pole probleemi, kui kohe aru ei saa, palud korrata ja siis on asi selge. Enamasti on teada kes mida joob. Kui näeme mõnda püsikat pubisse sisenemas, siis üks käsi haarab juba tema joogi järele. Ta paneb oma raha letile ja sa tood talle nii kaua jooke, kuni ta raha letilt ära võtab või see tal lihtsalt otsa saab.
Siinne rahvussport on ragbi. Meil on olnud mitmeid tuliseid vaidlusi teemal kumb on õigem jalgpall, kas nende või meie oma. Eile oli telekas suur mäng – Austraalia Uus-Meremaa vastu. Uus-Meremaa võitis ja see ei tulnud üllatusena, sest John ütles, et 15 aasta jooksul pole Austraalia kordagi Uus-Meremaad võitnud. Meie arvates on see vägivaldne ja äärmiselt agressiivne mäng. Kuid John seletas, et mängijad on kõik suured mehemürakad ja ei saa haiget. Ometi nägime palju kehavigastusi ja verd. Meie jalgpall pidavat olema naistele ja nõrgukestele. Aga nende jalgpalli mängitakse kätega ja peaaegu terve mängu vältel on need suured mehemürakad külakuhjas. Jama!
Laupäeval oli pubis Pink Night. Ja ühe meesSkimpy asemel tuli neid seitse. Meie õnn! Ja mis kõige parem, meil mõlemal oli vaba õhtu. Saime peost osa võtta ja lõbutseda. Vana karaokehundina käis Merle ABBA „Mamma Mia't“ laulmas. Seda mitte vabatahtlikult. Deanne sundis. Tema on siin boss! Kohalikud olid roosades riietes ja väga hoos. Skimpyd
tekitasid palju elevust. Kui pubi kinni pandi, algas meie ja Skimpyde privaatpidu. Kõigil olid riided seljas! Kutid ööbisid siin hotellis. Vestluse käigus selgus, et nad on tegelikult väga toredad ja vaimukad noormehed. Lisaks kenale kehale on neil ka ajud. Milline komplekt.
Teate, et siinne vesi maitseb nagu basseinivesi ja pudelivesi on suhteliselt kallis. Tartu (ka Jõgeva) puhas vesi on meid ära rikkunud. Oletame, kui peaks olema mõni raskem hommik ja head vett ka juua ei saa. Seda ei sooviks ka oma vaenlasele mitte. Väga keeruline olukord. Korralikku kohvi siin linnas ka ei tehta. Enamasti juuakse lahustuvat kohvi ja te ju teate, kuidas see maitseb. Ma ei ole küll regulaarne kohvijooja, aga vahel hakkab isutama. Quairadingus olemise esimesel päeval käisime kohalikus kohvikus. Uskumatu tõesti, aga siin linnas on kohvik. Tellisime mõlemad latte, aga see, mis me saime ei olnud latte. See oli väikses kotikeses olev lahustuv pulber, millele valati kuum vesi peale. Lahustuv latte. Ei maitsenud just suurepäraselt.
Selle nädala parimaks uudiseks on see, et saime nädalavahetuse vabaks. Mannul on sünnipäev ja me lähme Perthi. Võrratu! On, mida oodata.
Saturday, 15 October 2011
Quairading
Tuesday, 11 October 2011

Sunday, 9 October 2011
Olles optimistid, lootsime, et saame sinna hostelisse jääda, kuhu esimesena läksime.
Nii ei läinud. Hostel oli täis bookitud. Seega pidime kiiresti uue ööbimiskoha leidma ja valida väga ei saanud. Esimeses hostelis olid võrreldes uuega väga luksuslikud tingimused. Meil oli telekas ja külmkapp oma toas, rääkimata puhtusest ja korrast. Selles peame tuba veel nelja inimesega jagama, kellest suur osa ei armasta enda järelt koristada. Hosteli üleüldiseks reegliks on see, et reegleid pole. Suitsetatakse peaaegu kõikjal ja peaaegu kõike, see on räpane ja haiseb (nõrganärviliste huvides ei hakka me pilte üles panema). Arvasime, et vähemalt on koht, kus magada. Eksisime. Magada me ei saanud. Sealsed prantslased mõtlesid, et öö on parim aeg prantsuse räpi kuulamiseks. Sellega kaasnes muidugi vali kaasalaulmine ja muu läbu ja lärm. Uinusime ja ka ärkasime selle saatel. Suurepärane!
Kuid sellel oli ka oma positiivne pool. Kuna hostel oli nii jäle, siis üritasime seal võimalikult vähe aega veeta. Käisime vaatamist väärivates kohtades ja tutvusime linnaga. Reedel käisime Heirisson Island’l. See on väike saar, kus elavad mõned vallabid (loe wannabe). Nad on inimsõbralikud ja paari küpsisega kergesti äraräägitavad. Väga armsad tegelased. Reedese päeva parimaks uudiseks oli see, et me saime tööle. Me saime tööle! Selle tähistamiseks võtsime saarele pudeli veini ja loomulikult sushit kaasa (siiani on kõik meie lõunad sushist koosnenud, see on siin odav ja maitsev) ning tegime endale mõnus äraolemise. Hostelisse ju kiiret polnud. Laupäeval läksime varavalges Aqwasse ja ookeani äärde. Ilm oli ilus, saime esimesed päevitusrandid ja sõime sushit. Aqwa oli väga põnev. Nägime haisid, raisid, kilpkonnasid ja muid mereelukaid, keda siiani vaid telekast näinud oleme.
Perth on siiani väga hea mulje jätnud. Oleme linnas nii palju ringi käinud, et tänaseks oskame mureta punktist A punkti B minna. Bussi- ja rongliiklus on äärmiselt lihtne ja mõistuspärane. Ja mis kõige parem – linnasisene ühistransport on tasuta. Linnapilt on ilus, kuid kohati pisut vastuoluline. Keset linna on mitmed pika ajalooga hooneid, mille kõrval kõrguvad modernsed uushooned. Ja tegelikkuses ei ole need hooned üldse eakad, vaid väliselt näevad sellised välja. Perthi vanimaks hooneks on 1836. aastal ehitatud kohtuhoone, mis täna täidab muuseumi funktsiooni. Seega on arusaadav, millest tuleneb nende ajaloojanu. Nende linna lugu on lihtsalt niivõrd lühike.
Me oleme harjunud juba palmide, papagoide ja ülisõbralike inimestega. Aga asi, millega me harjuda ei suuda on see, et teed ületades tuleb kõigepealt paremale vaadata. Kui sulle on ikka eluaeg õpetatud, et vaatad vasakule, siis paremale ja siis jälle vasakule ja nüüd pead seda vastupidi tegema. Ülemõistuse. Ja mõnel juhul vaatad, et juhi kohal istub beebi või koer. Siis mõtled korra, et oot-oot… ja vaatad uuesti ning meenub, et siin on rool ju teisel pool.
Kuigi olime Rainbow Lodge’s nelja öö eest maksnud, ei suutnud me seal kauem olla kui kolm ööd. Lahkelt pakuti, et raha nad küll tagasi ei maksa, aga kui me peaks veel kunagi Perthi tulema, siis on meid üks tasuta öö ootamas. Mis te arvate, kas me kasutame seda suurepärast pakkumist? Kindlasti mitte. Meil tekkis võimalus esimesse hostelisse tagasi tulla. Ei mõelnud kaua, täna hommikul (09.10) kolisime siia tagasi ja premeerisime end kahese toaga. Trauma, mis meile seal tekitati oli liiga suur, et kuuesesse tuppa minna. Olles end sisse seadnud, läksime WA Museum’sse. Siin on ka muuseumid tasuta. Soovituslikult tuleks väike annetus muuseumi heaks teha. Viibisime seal julgelt üle kahe tunni. Vaatamist oli väga palju. Tutvusime kohalike putukate, imetajate, roomajate, kivimite, aborigeenide eluga jne-jne. Pärast muuseumi läksime King’s Park’i. Olime seal eelnevalt õhtupimeduses käinud. Pargist avanes vapustav vaade tuledes linnale. Kuid ka päevavalguses oli seal väga palju vaadata. Äärmiselt palju meile tundmatuid taimi ja erinevaid vaateid linnale. Park on ikka tohutu suur ja väga paljud inimesed olid tulnud sinna piknikku pidama ja niisama jalutama. Me ei erinenud neist, võtsime toidu kaasa ning puhkasime murul jalga. Homme on meid Perthi loomaaed ootamas ja täna öösel muretu ja rahulik uni. Hurraa!
Tuesday, 4 October 2011
Saabumine
Neljandal oktoobril jõudsimegi Erlega Austraaliasse. Reis siia oli suhteliselt sündmustevaene, kuna ükski lend ei jäänud meeletult hiljaks ja pagas jõudis ilusti koos meiega Perthi. Singapuris saime küll tunda mõnusat soojust, aga see oli ka ajutine, sest Perthi jõudsime öösel – hetkel siin umbes sama jahe kui päeval Eestis. Aga kohalikud käivad ringi lühikestes riietes, nii et päev tõotab tulla paljulubav. Praegu kämpime lennujaamas, kuna hostelisse saame alles kella kümnest. Meiega samal lennul oli veel vähemalt 10 eestlast:D, mõnega suhtlesime ka natuke lootuses, et ehk saame mõnega taksot hostelisesse jagada, aga nemad otsustasid minna kohe linna peale tähistama. Esiteks, nii palju kui Mannu on rääkinud, siis nii kui nii pannakse kõik kohad siin juba kella kahest kinni, ja teiseks ei oleks olnud meil selleks jaksu ka. Siin vähemalt hea soe koht olemas.
Igaljuhul tahame Erlega võimalikult kiiresti sisse elada siinsesse elutemposse. Hetkel ei ole veel kohale jõudnud, et kui kaugele ja kui kauaks me Eestist ära tulime... Eks kahe kuu pärast saame aru, et kohe-kohe ei olegi kojuminekutJ